Etymologia nazwy wsi związana jest z końcem XVIII stulecia i osobą chłopa Macieja Dębka, który otrzymał ten kawałek ziemi od klasztoru z sąsiedniego Żarnowca. W owym czasie osadę nazywano Dębek. Mieszkańcy parali się, jak bez trudu można zgadnąć, uprawą przyjętej roli a także rybołówstwem.
W tym rejonie ma swoje ujście rzeka Piaśnica, a wieś wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na rzeczce Piaśnicy przebiegała, w dwudziestoleciu międzywojennym, granica Polski, a do dziś stoi, mniej więcej 300 metrów od ujścia rzeki, murowany dworek z lat 20-tych XX wieku społecznika profesora Wrzostka. Aranżował on, wspólnie z znajomymi oraz rodziną, obozy harcerskie. Po dziś dzień dworek ten określany jest domem Profesora Adama Wrzostka z Poznania. Uratowało się w tej okolicy jeszcze parę zabytków np. drewniany kościółek z lat 30 dwudziestego stulecia, bądź chata szachulcowa z wieku XVIII-tego.
Wczasy w Dębkach
Dla większości naszych rodaków Dębki to nade wszystko letnisko. Poza sezonem przebywa w tym miejscu ledwo dwieście osób, w sezonie dużo więcej. Miejscowa plaża jest przyjazna plażowaniu - piaszczysta, szeroka, a wejścia na plażę, z uwagi na oddzielające ją niskie wydmy, są nieomalże płaskie oraz wygodne. Ciekawostką lokalnej plaży jest możliwość korzystania z morskich i słonecznych kąpieli bez kompletnego stroju kąpielowego, a dla entuzjastów całkowitego nudyzmu przeznaczono specjalny kawałek plaży, który znajduje się za rzeką.
Dębki proponują dużą liczbę pokoi gościnnych, kwater, domków letniskowych, pensjonatów a nawet komfortowych apartamentów. Ospałe przez gros roku Dębki "ożywają" w sezonie wakacyjnym. Na ulicach pojawiają się butiki, budki, kramy z pamiątkami, słodyczami, fast foodami, otwierane są smażalnie, sklepy, restauracyjki.
Dębki to dodatkowo ostoja przyrody. Miejscowość położona jest na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwie rzeczki Piaśnicy znajduje się rezerwat Piaśnickie Łąki. Strefa chroniona pokrywa 56 hektarów i mimo nazwy nie są to jedynie łąki - rosną tu również połacie lasów z dębami, brzozami, sosnami, a w poszyciu dojrzewają: wierzba, kruszyna, jałowiec, śmiałek darniowy, kozłek lekarski, woskownica europejska, kosaciec syberyjski oraz storczyk plamisty. Dodatkowo meandrująca w okolicach letniska rzeka to siedlisko okoni, płoci, sandaczy, piskorzy, szczupaków oraz fląder, a na dnie - małży oraz raków.
Ostatnia aktualizacja - kwiecień 2017r.
Inne Atrakcje Turystyczne
Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Karpacz i okolice